Usprawnianie i rehabilitacja

Nasza placówka zapewnia szeroko pojętą rehabilitację. Wykonujemy zabiegi lecznicze z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii. W gabinecie kinezyterapii stosujemy usprawnianie lecznicze osób po urazach, udarach mózgu, zespołach bólowych kręgosłupa i stawów, zmianach zwyrodnieniowych stawów, niedowładach i po złamaniach kończyn. Na atlasie mieszkańcy mają możliwość zadbania o swoją kondycję. Ćwiczenia przyłóżkowe dla osób obłożnie chorych i po urazach prowadzimy w pokojach mieszkańców, pionizację i trening chodu zarówno na sali kinezyterapii jak i na poszczególnych oddziałach oraz w terenie. W celu podtrzymania sprawności i dobrego samopoczucia codziennie (pn.-pt.) mieszkańcy uczestniczą w gimnastyce porannej.
Prowadzimy też zajęcia relaksacyjne i stymulację sensoryczną w pokoju doświadczania świata.
W celu aktywizacji i organizacji czasu wolnego, prowadzimy zajęcia rekreacyjne:
gra w koszykówkę, zbijanego, kapsle, boulle, piłkarzyki, konkursy i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, wycieczki rowerowe w czasie letnim, nordic walking i trening marszowy dla osób z nadwagą w pięknych lasach otaczających nasz dom. Prowadzimy również zajęcia indywidualne z mieszkańcami wymagającymi szczególnej uwagi.
Na terenie naszej placówki działa Klub Olimpiad Specjalnych „Sportowiec”. Nasi mieszkańcy trenują wybrane dyscypliny sportowe i startują w zawodach OS na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Uprawiane u nas dyscypliny sportowe to: lekkoatletyka, trójbój siłowy, badminton, tenis stołowy, bocce, piłka nożna, MATP.
Zabiegi lecznicze oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne możemy prowadzić dzięki odpowiedniej bazie i wyposażeniu w odpowiedni sprzęt, a mianowicie:
Gabinet Kinezyterapii:
wyposażony jest w kabinę UGUL, atlas, ergometry rowerowe, rotory ręczne i nożne, szynę do ćwiczeń biernych kończyn dolnych, pionizatory, balkoniki, przybory do ćwiczeń indywidualnych i grupowych, sprzęt do ćwiczeń manualnych, platforma wibracyjna, drabinki, materace.
Gabinet Fizykoterapii:
Magnetronic do terapii polem magnetycznym
Multitronic do wszelkich zabiegów z zakresu elektroterapii
Lampa Sollux i Bioptron – światłolecznictwo
Wanny do hydromasażu
Fotel masujący, maty do masażu kręgosłupa
Stół do masażu leczniczego
Pokój Polisensoryczny:
basen suchy (z piłeczkami)
łóżko wodne
ścieżka świetlno-dźwiękowa
projektor obrazów
płaszcz świetlny
akwarium
sprzęt grający do puszczania muzyki relaksacyjnej
tablice i drobne przybory do stymulacji receptorów, piłki rehabilitacyjne itd.
Posiadamy również rowery, które umożliwiają nam przejażdżki po okolicy, sanki do zabaw na śniegu.