Nasze pracownie

  1. Aktywizacja mieszkanek odbywa się poprzez uczestnictwo w terapiach zajęciowych prowadzonych przez odpowiednio przygotowaną i systematycznie dokształcającą się kadrę.

    Do wyboru podopieczne mają następujące pracownie:

    1. biblioterapii – rodzaj terapii zajęciowej, która polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio wybranych fragmentów literatury, a następnie przepracowywaniu tematu pod kątem potrzeb uczestników zajęć. Leczenie poprzez literaturę może służyć celom terapeutyczno – rehabilitacyjnym, udzieleniu psychicznego wsparcia, wzmocnieniu wiary w siebie i własne możliwości, redukcji stresu, lęku, zwalczeniu poczucia osamotnienia, niezrozumienia czy izolacji społecznej.

    W ramach biblioterapii mieszkanki korzystają z zasobów bibliotecznych Domu, wyjeżdżają do biblioteki miejskiej, kina, przeglądają kolorową prasę, a także recytują wiersze.

    1. muzykoterapii –  dziedzina posługująca się  muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej.

    Podopieczne w ramach zajęć słuchają różnego rodzaju muzyki, począwszy od klasycznej, a skończywszy na rozrywkowej, śpiewają piosenki, wyjeżdżają do teatru muzycznego, uczestniczą w zabawach muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem instrumentów;

    1. ludoterapii – ćwiczenia prowadzone z zastosowaniem gier i zabaw tak, aby nie tylko poprawiały stan psychiczny, ale także sprawiały dużo przyjemności. Zabawy i gry mają wpływ relaksacyjny, rozwijają sferę emocjonalną oraz pomagają odnaleźć się w grupie, pobudzają kreatywność.

    Mieszkanki uczą się i doskonalą umiejętności gier planszowych, takich jak warcaby i chińczyk, układają puzzle, biorą udział organizowanych zabawach i konkursach, a także wyjeżdżają na spotkania integracyjne do zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej.

    1. ergoterapii – inaczej zwanej terapią przez pracę, jest to metoda rehabilitacji, w której wykorzystuje się różne rodzaje pracy umożliwiające osobom kształtowanie określonych sprawności (np. ruchowych, koncentracji, pamięci), zaspokajająca ich potrzeby emocjonalne i społeczne oraz wpływająca na rozwój samodzielności, niezależności i pobudzanie aktywności. W ramach zajęć mieszkanki, w miarę swoich możliwości, wykonują czynności codzienne w postaci prostych prac porządkowych, ścielenia łóżka, segregowania pościeli i odzieży oraz dbania o własną higienę i wygląd zewnętrzny. Wspólnie przygotowują także dekoracje świąteczne.
    2. hortikuloterapii – terapia polega na przebywaniu w obecności drzew i krzewów, przytulaniu się do nich, dotykaniu ich. Towarzystwo natury pobudza ludzki organizm do samoleczenia i już samo przebywanie wśród drzew i roślin może poprawić samopoczucie.

    W Domu Podopieczne mają również możliwość  pracy w przydomowym ogródku, gdzie sieją i sadzą rośliny, podlewają je, plewią, mogą opiekować się roślinami doniczkowymi. Organizowane są wyjazdy do ogrodu botanicznego, zoologicznego oraz wycieczki do lasu.

    1. kulinarnej – nauka i doskonalenie estetycznego spożywania posiłków, nakrywanie do stołu, nauka sporządzania prostych potraw, takich jak sałatki, surówki, frytki, placki ziemniaczane, naleśniki, tosty, a także obsługa zmywarki i kuchenki mikrofalowej. W ramach zajęć Mieszkanki zdobywają również wiedzę w zakresie zasad zdrowego odżywiania. Organizowane są uroczystości w postaci urodzin i imienin Podopiecznych, wyjazdy do pizzerii oraz grille i ogniska.
    2. krawieckiej – zajęcia związane są z nauką szycia ręcznego i maszynowego. Mieszkanki doskonalą się w przyszywaniu guzików, prostym szyciu, a także w prasowaniu i składaniu odzieży.
    3. salonie urody – w trakcie spotkań Mieszkanki rozmawiają o makijażu, oczyszczaniu skóry, układaniu włosów, posługiwaniu się szczotką i suszarką. Podopieczne uczą się również doboru farb do koloryzacji włosów. Organizowane są wyjazdy do salonu fryzjerskiego.