Pracownia decoupage

Pracownia umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Technika ta polega na efektownym zdobieniu przedmiotów poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych i naklejanie ich na wybraną powierzchnię. Sztuka decoupage polega na wywołaniu złudzenia. Rezultaty twórczości naszych podopiecznych dekorują otoczenie i sprawiają przyjemność nam wszystkim.
Cele pracowni:
– rozwijanie sprawności manualnej,
– wdrażanie dokładności, ładu, porządku i estetyki wykonywanej pracy,
– rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia,
– ćwiczenie koncentracji uwagi.

Decoupage zwykły, decoupage 3d, decoupage z zastosowaniem techniki sos peso, wyklejanie kolorową bibułą, wyklejanie papierem i kryształkami kamieni, filcowanie na mokro i na sucho: wykonywanie dekoracji, broszek, ozdób na kartki, tworzenie obrazów z wełny czesankowej, wypalanie w drewnie przy użyciu pyrografu, przygotowywanie stroików okazjonalnych, ozdób choinkowych z makaronu oraz innych materiałów, kart świątecznych.
Decoupage, od francuskiego czasownika „decouper” tj. „wycinać” – to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Technikę tę wykorzystuje się przy zdobieniu praktycznie każdej powierzchni – drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku, ceramiki.
W naszej pracowni z pewnością swoje miejsce znajdą osoby kreatywne, które chętnie zajmują się rękodziełem. Ale z ogromną sympatią powitamy również osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym rodzajem twórczości. Chętnie bowiem spotkamy ludzi, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności związane z techniką decoupage. Praca w naszej pracowni nie polega na kopiowaniu przedstawionego przedmiotu, zachęcamy raczej do poszukiwania własnej kompozycji, stylu, koloru. Zależy nam by uczestnicy zajęć rozwijali się twórczo, tworzyli coś swojego, oryginalnego, niepowtarzalnego. Zajęcia mają być przede wszystkim dobrą zabawą, oddechem od dnia codziennego, najlepszą terapią.
Działania w pracowni decoupage obejmują:
przygotowanie przedmiotów do ozdabiania (ścieranie papierem ściernym);
malowanie (pędzlem, gąbką, dłońmi);
wycinanie nożyczkami, wydzieranie rękoma;
komponowanie motywów i przyklejanie ich;
lakierowanie i transferowanie;
postarzanie przedmiotów.

Podczas swojej pracy uczestnicy zajęć posługują się również innymi technikami plastycznymi:
Tworzenie techniką colage, wydzieraniem papieru, gazet, wykonywaniem kulek z bibuły, oraz wyklejaniem obrazów, malowaniem, rysowaniem (kredki, farby).