Pracownia muzyczna

Muzyka jest ogromną wartością, jeżeli towarzyszy jej duża kultura dźwięku. Celem nadrzędnym naszej Pracowni jest przede wszystkim propagowanie kultury muzycznej na możliwie wysokim poziomie wykonawczym. W ten sposób możemy wpłynąć na rozwój wrażliwości muzycznej odbiorców, edukować ich muzycznie, wychodzić naprzeciw ich wymaganiom.

Chcielibyśmy przedstawić Państwu naszą wokalno-instrumentalną ofertę:

– zabawy karnawałowe
– oprawy muzyczne świąt takich jak:
            * Walentynki
            * Dzień Kobiet
            * Dzień Rodziny
            * Majówki
            * Andrzejki
            * Sylwester i inne imprezy okolicznościowe w ośrodku a także w środowisku.
Podczas zajęć uczestnicy przygotowują się do występów uświetniających różne imprezy organizowane przez Dom czy konkursów i przeglądów muzycznych, dobierają oprawę muzyczną do przedstawień teatralnych. Ponadto uczestnicy mają możliwość udziału w przedstawieniach muzycznych, udziału w zajęciach ruchowych z elementami muzyki, kontaktu z instrumentami muzycznymi – gitara, klawisz, instrumenty perkusyjne oraz poznawania gatunków muzycznych. Biorą również udział w śpiewie grupowym i indywidualnym.
Terapia poprzez muzykę rozwija wrażliwość estetyczną uczestników, aktywizuje emocjonalnie, dostarcza pozytywnych emocji. Jest formą komunikacji, relaksu i odprężenia.
Pracownia muzyczna to miejsce, w którym uczestnicy mogą wyzwolić swój potencjał twórczy, energię i cieszyć się muzyką na różne sposoby. Środkiem oddziaływania terapeutycznego w tej pracowni jest muzyka, która pobudza wyobraźnię i wpływa korzystnie na stan psychiczny. Muzyka ma zdolność wzbudzania emocji, zaspokaja potrzebę ekspresji. Pobudza potrzeby estetyczne i poznawcze uczestników. 
Uczestnicy chętnie biorą udział w zabawach ruchowych, tańczą, śpiewają. Zajęcia w pracowni muzycznej pomagają w radzeniu sobie ze stresem i tremą, w przełamywaniu barier i osobistych ograniczeń.
W naszej pracowni działa zespół pod nazwą AKORD w skład którego wchodzą uczestnicy z naszego Domu.
Zespół z powodzeniem występuje na różnych imprezach, koncertach i konkursach. Może pochwalić się wieloma wyróżnieniami i nagrodami.
W pracowni muzycznej, oprócz pracy z zespołem AKORD, odbywają się zajęcia z innymi uczestnikami. Są one dostosowane do ich indywidualnych zainteresowań i możliwości – śpiewają wybrane przez siebie piosenki, tańczą w rytm muzyki, wystukują rytm na prostych instrumentach perkusyjnych, słuchają relaksacyjnej muzyki oraz uczą się gry na prostych instrumentach muzycznych. 
Nieodłącznym elementem pobytu w pracowni muzycznej jest kawa.