O nas

Dom Pomocy Społecznej w Jemielnej został powołany 29 października 1993 roku na podstawie Zarządzenia Nr 272 Wojewody Wrocławskiego w sprawie utworzenia domu dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. Od 01 kwietnia 2001 roku Dom funkcjonuje jako filia Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie.

Zalążkiem do podjęcia decyzji o utworzeniu placówki było nieodpłatne przekazanie budynku po byłej szkole podstawowej w Jemielnej. Aby stworzyć warunki dla większej ilości  podopiecznych zaprojektowano dodatkową zabudowę pawilonową, a budynek szkoły przeznaczono na część biurowo – administracyjną oraz pokoje dla mieszkanek bardziej sprawnych.

Dom znajduje się w niewielkiej miejscowości Jemielna położonej na Równinie Oleśnickiej w jej centralnej części, w górnym biegu potoku Smolna. Jest zlokalizowany 10,5 km na północ od Bierutowa  w województwie dolnośląskim.

Budynki mieszkalne są umiejscowione na rozległym terenie zielonym z niewielkim parkiem, ławeczkami, drewnianymi huśtawkami oraz miejscem na ognisko. Brak barier architektonicznych sprawia, że mieszkanki mogą swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Do swojej dyspozycji mają także taras, wyposażony w parasole oraz stoliki z krzesłami.

Dom zapewnia pokoje jedno, dwu i trzyosobowe, w większości z łazienkami. Dodatkowo mieszkanki mogą korzystać z pryszniców i toalet znajdujących się na korytarzach. Pokoje są w pełni umeblowane i wyposażone w niezbędny sprzęt oraz sygnalizacje przyzywowo-alarmowe.

Obecnie Powiatowy Dom Pomocy Społecznej przeznaczony jest dla 72 kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Oprócz zapewnienia całodobowej opieki oraz zaspokajania potrzeb bytowych, zdrowotnych, religijnych, wychowawczych i kulturalnych, Dom stwarza warunki do samorealizacji, wyzwala aktywność życiową wśród mieszkanek oraz troszczy się o ich dobra osobiste.