Uczestnicy mają możliwość rozbudzenia poczucia estetyki i piękna w otaczającym ich środowisku. Uczą się pozyskiwania, suszenia i wykorzystania darów natury m. in. Ziół, roślin, owoców traw, zbóż, kwiatów, szyszek. Na zajęciach wykonują kompozycje florystyczne z żywych i suszonych roślin, stroiki świąteczne, a także kartki okolicznościowe. Poprzez tworzenie różnorodnych kompozycji doskonalą przede wszystkim zdolności manualne oraz percepcję wzrokowo-ruchową. Praca twórcza daje dużo satysfakcji i sprawia uczestnikom wiele radości.
Program rehabilitacji i terapii w pracowni bukieciarskiej obejmuje zakres prac związanych z rozbudzeniem poczucia piękna, estetyki w otaczającym środowisku oraz stałego rozwoju sprawności manualnych. Podstawowym zadaniem naszej pracowni jest wykonywanie kwiatów z różnych surowców (krepina, krepa, organdyna, papier, płótno itp.); wykonywanie kompozycji florystycznych płaskich i przestrzennych z żywych i suszonych roślin; wykonywanie stroików świątecznych oraz kartek okolicznościowych. Na zajęciach uczestnicy poznają różne techniki suszenia i przechowywania roślin, uczą się je rozpoznawać i nazywać, malują motywy florystyczne na szkle i folii. Wszystkie prace cieszą się dużym zainteresowaniem na różnego rodzaju wystawach i kiermaszach. Prace mieszkańców wykorzystywane są, jako elementy dekoracyjne domu.
Istotnym elementem zajęć w pracowni bukieciarskiej jest także kształtowanie u podopiecznych podstawowych postaw zawodowych i społecznych jak: organizowanie sobie warsztatu pracy, planowanie pracy, dokładność wykonywanych prac, współpraca z innymi uczestnikami, dbałość o narzędzia i materiały, zdolność zapamiętywania i wykonywania poleceń. Współpraca z innymi jednostkami pomocy społecznej i wzajemne wizyty są sprzymierzeńcem integracji społecznej na szeroką skalę