XXIV Przegląd Poezji i Prozy

Opublikowano: poniedziałek, 20 listopada 2017 Elżbieta Kaznowska

14 listopada 2017 roku, nasze mieszkanki kolejny już raz, miały okazję uczestniczyć w XXIV Przeglądzie Poezji i Prozy. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Wymagających Pomocy oraz Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie.

Na deskach oleśnickiej sceny zaprezentowali się artyści z Jemielnej, Ostrowiny, Oleśnicy, Długołęki, Krośnic, Ziębic, Nielestna, Oławy, Dobroszyc, Legnickiego Pola, Szczytnej oraz Szarocina.
W tym roku nasze podopieczne wystawiły spektakl pod tytułem „Opowieść wigilijna”, przygotowany przez p. Patrycję Rzepkę oraz p. Kamilę Serafin.
„Opowieść wigilijna” - opowiadanie Karola Dickensa, nawiązuje do Wigilii Bożego Narodzenia. Ukazuje losy Ebenezera Scrooge – człowieka chciwego, o zimnym sercu, który krzywdzi ludzi. Z tego właśnie powodu, Scrooge nie ma przyjaciół i jest bardzo samotny. Główny bohater ma jednak szansę, aby naprawić swoje naganne zachowanie. Wszystko to za sprawą magii Świąt Bożego Narodzenia, w które uparcie nie chce wierzyć. W dzień Wigilii, Scrooge'a odwiedzają duchy, które mają mu coś istotnego do przekazania. Każdy z nich kolejno ostrzega go przed marnym losem, jaki czeka go, w momencie, gdy nie poprawi swojego zachowania.
Karol Dickens w swojej opowieści zawarł proces przemiany głównego bohatera i tej intencji byłyśmy wierne. Nasze mieszkanki stworzyły na scenie sali widowiskowej BIFK, widowisko niezwykłe i niespotykane. Był to wyjątkowy spektakl o poszukiwaniu dobra, prawdy i miłości. O odnajdywaniu siebie.
W przedstawieniu wzięły udział:

  • Edyta Wolak – Ebenezer Scrooge
  • Edyta Racko - widmo
  • Wiesława Oszczygieł – buchalter oraz żebrak
  • Katarzyna Thuiller – siostrzeniec, kontrahent oraz kasjer
  • Małgorzata Kadłubkiewicz – anioł, dziewczynka
  • Sylwia Jureczko – diabeł oraz chłopiec