Kuroterapia

Opublikowano: piątek, 01 grudnia 2017 Oskar Łatoszyński

W dniu 23 listopada odwiedziła nas Pani Kasia z mężem Jankiem, oboje zajmują się kuroterapią/galloterapią. Kuroterapia to spotkania kontaktowe z ptakiem lub ptakami oraz bezkontaktowe – obserwacyjne i edukacyjne, które pozwalają na rozwijanie funkcji poznawczych i usprawnianie psychofizyczności dzieci i dorosłych.

Są jednym z elementów uzupełniających rehabilitację, poszerzają wiedzę o świecie przyrody, środowisku i umożliwiają nabywanie umiejętności kontaktowania się ze światem przyrody w zdrowy, zrównoważony sposób. Zajęcia tego typu rozbudzają ciekawość świata, dostarczają wiele emocji a także pozwalają na głębsze zrelaksowanie się, odstresowanie, regenerację oraz wpływają kształtująco na funkcje poznawcze.
Pani Kasia i Pan Janek prowadzą zajęcia z ptakami z rodziny kurowatych.
W czasie zajęć w kontakcie z ptakami dało się zauważyć widoczne ożywienie emocjonalne u uczestników. Mieszkańcy wykazywali ożywione reakcje pozawerbalne ciała. Uruchomione zostały też spontaniczne aktywności werbalne – np. poprzez naśladowanie głosu ptaków. Było wiele spontanicznej radości i ciekawości pozwalającej na pozbywanie się stresu i przełamania lęku przed ptakami – co widać na poniższych zdjęciach. Był też słodki poczęstunek w postaci kogla-mogla, którego sami mogliśmy sobie ubić.
Mamy nadzieję, że ptaki wraz ze swoimi opiekunami wkrótce znowu nas odwiedzą...