XI Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych (MATP) Dobroszyce 2016

Opublikowano: piątek, 28 października 2016 Ewa Malinowska

W tym roku ruch Olimpiad Specjalnych w Polsce obchodzi 30-lecie istnienia, a narodził się w 1968r. w Stanach Zjednoczonych. Stworzony przez siostrę prezydenta Johna Kennedy'ego. Jest to międzynarodowa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ruch zrzesza obecnie 3,2 mln sportowców trenujących 30 dyscyplin w 170 krajach.

Jedną z dyscyplin jest MATP - Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Corocznie uczestniczymy w tych zawodach na szczeblu regionalnym w Dobroszycach. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w Ogólnopolskich Zawodach MATP w Koninie.
MATP jest programem rehabilitacyjno – treningowym dla osób najbardziej poszkodowanych, gdzie niepełnosprawność intelektualna często łączy się z niepełnosprawnością fizyczną. Terapeuta dostosowuje konkurencje do poziomu sprawności zawodnika tak, aby mógł on zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Zmaganiom zawsze towarzyszy mnóstwo radości i poczucie dumy ze swoich osiągnięć.
Nasz Dom w tym roku reprezentowali: Renata Brylińska, Sylwester Dąbek, Andrzej Milewicz, Ryszard Kurkowski, Jarosław Polański i jako wolontariusz Wojciech Simlat.
W imprezie uczestniczyło ponad 120 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, reprezentujących poszczególne Kluby Olimpiad Specjalnych z terenu całego Dolnego Śląska. Kibicowali im m.in. dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ks. Dariusz Amrogowicz, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, starosta Wojciech Kociński, wójt Dobroszyc Artur Ciosek, dyrektor PCPR w Oleśnicy Beata Krzesińska.

Mottem każdego zawodnika Olimpiad Specjalnych są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii:
„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,
niech będę dzielny w swym wysiłku.”
W tej dyscyplinie nie ma przegranych, więc każdy zawodnik otrzymał złoty medal i nagrodę.