Andrzejki

Opublikowano: czwartek, 05 grudnia 2013 Administrator

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię (przeddzień) świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Święty Andrzej jest patronem małżeństw i orędownikiem zakochanych.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Nasze andrzejki, jak tradycja każe odbyły si ę 29 listopada. Było super. Imprezę prowadziły dwie wróżki – Mozilla i Google, które wróżyły przez cały czas z kubków, kartek, misek, i innych różnych przedmiotów. Największą atrakcją była magiczna kula. Każdy mieszkaniec podchodził do kuli licząc na wywróżenie mu szczęśliwego małżeństwa. Zadowalające byłby by także pieniądze lub/i słodycze. Niestety kula nie okazała się niezbyt szczęśliwa dla naszych podopiecznych i najczęściej pokazywała talerze i las, co prawdopodobnie rokowało długie spacery po obfitym posiłku. Nie mniej zabawa była przednia. Poza wróżbami były konkursy, śpiewanie tańce do ciemnego wieczora

Do tańca przygrywał jak zawsze zespół Akord.