Turnus rehabilitacyjny Mielno 20 listopada - 3 grudnia 2013 r.

Opublikowano: poniedziałek, 16 grudnia 2013 Administrator

Dzięki projektowi „Aktywni i samodzielni”, finansowanemu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizowanemu od 2008 r., przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy, 17 mieszkańców i mieszkanek PDPS w Ostrowinie i filii w Jemielnej, wyjechało na turnus rehabilitacyjny do Mielna.

Zamieszkaliśmy w pensjonacie "Anastazja". Poza aspektami zdrowotnymi: rehabilitacja, w tym: okłady z borowiny, fotele masujące i rozgrzewające, krioterapia, wirówka kończyny dolne i górne, fotele rekondycyjne- zestaw 10 foteli aktywizujących różne partie ciała, masaż manualny, lampa solux, magnetronik, lampa solaris, prądy tensa, ultradźwięki, diadynamik, prądy interferencyjne, jonoforeza, prądy trauberta, gimnastyka w basenie z dyszami masującymi, laser, maty masujące, organizator zapewnił program kulturalno - rozrywkowy, w tym wieczorki taneczne, karaoke, występ zespołu JARZĘBINKI, wycieczki po okolicy. Poza tym, juz we własnym zakresie uczyliśmy się społecznej samodzielności i utrwalaliśmy umiejętności. Zaczęło się od nauki orientacji w terenie. Uczyliśmy się zapamiętywać nazwę miejscowości, pensjonatu, drogę do domu, nad morze, do sklepu, samodzielnie pytać o drogę, robić zakupy i załatwiać sprawy na poczcie. Wieczorami, już po zajęciach pracowaliśmy rożnymi metodami nad wzrostem poczucia własnej wartości, staraliśmy się i świetnie się nam udało prawidłowo zachowywać się przy stole w czasie posiłków, a także utrzymywać czystość osobistą i w ślicznych pokojach, w których mieszkaliśmy. Wcześniejsze nauki zachowania przy stole i nauki higieny i czystości, prowadzone przez naszych opiekunów z Ostrowiny i z Jemielnej nie poszły na marne. W Mielnie pracowaliśmy także nad wzmocnieniem naszych mocnych stron. Próbowaliśmy samodzielnie wskazać swoje słabe strony i pracować nad ich likwidacją. Ćwiczyliśmy siłę woli poprzez pokonywanie słabości ciała. Te ćwiczenia zawsze sie nam udawały. Najdłuższy odcinek jaki przeszliśmy wyniósł ponad 10 km - to nasz bardzo duży sukces. I choć było zimno i mokro (padał deszcz) nikt, absolutnie nikt, nie narzekał, a kiedy nasz opiekun p. Konrad Ciechanowski zaproponował przedłużenie spaceru - wszyscy się zgodzili. Tak właśnie trenowaliśmy naszą silną wolę - wolę walki o swoje mocne ja i o samodzielność. Dla większości z nas największą atrakcją był basen z hydromasażem. Baliśmy się wody, choć mieszkanki z Jemielnej były wiele razy w Aquaparku. Nasz strach pomogła nam przezwyciężyć p. Teresa Kielecińska, opiekunka z Jemielnej. Wszystkich, którzy bali się basenu, w mig oswoiła z wodą, a nawet z sukcesami uczyła pływać!  Dziękujemy ślicznie p. Teresko!  Nad naszym zdrowiem, rehabilitacją i czystością czuwała p. Marysia Skoczylas. Gdyby nie p. Marysia nie wrócilibyśmy tacy zahartowani, zarumienieni i zdrowi.

Byliśmy na latarni w Gąskach - strrrrrasznie trudne było wejście po schodach -50 metrów w górę, ale weszliśmy prawie wszyscy, choć niewielu odważyło się wyjść na taras widokowy, bo wiał bardzo silny wiatr.

Byliśmy także w Galerii Handlowej ATRIUM w Koszalinie. Tam po raz pierwszy mieliśmy szansę samodzielnie poruszać się po sklepach, bez ograniczeń oglądać i dotykać odzieży, uczyć się informacji podawanych na metkach, pytać ekspedientki o właściwy rozmiar i przymierzać..., słowem nabywać kompetencji społecznych. Jednak najlepsze w Galerii były lody i schody ruchome!

W ciągu całego czasu pobytu ani razu się nie nudziliśmy, nawet nie było ciszy poobiedniej dość późno, bo około 22,00 kładliśmy się spać. Wieczorami szaleliśmy na parkiecie i śpiewaliśmy z p. Konradem lub karaoke. Pisaliśmy listy do Św. Mikołaja, rozmawialiśmy o postanowieniach na Nowy Rok, chwaliliśmy się naszymi marzeniami.... To był wspaniały wyjazd. Bardzo, bardzo, bardzo chcielibyśmy wrócić do Mielna za rok. Dziękujemy pięknie Zespołowi PO KL z PCPR w Oleśnicy, realizującemu projekt AKTYWNI I SAMODZIELNI, za zakwalifikowanie naszych mieszkańców do projektu, za umożliwienie skorzystania z dobrodziejstw, które niesie udział w turnusie rehabilitacyjnym, za możliwość pozyskania wiedzy o sobie samych, za okazję do nauki nowych umiejętności osobistych i społecznych, za stworzenie okazji do pozyskiwania nowych kompetencji, do ćwiczenia w nowym środowisku tego wszystkiego, czego uczyliśmy się do tej pory. Wróciliśmy dużo zdrowsi i mądrzejsi, czego życzymy wszystkim przyszłym uczestnikom projektu.