Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie z filią w Jemielnej

„Nie jest ważne, abyś był lepszy od innych – ważne jest, abyś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego”

Mahatma Gandhi

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej i jego filia w Jemielnej, przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie i jest domem rodzinnym dla 86 niepełnosprawnych intelektualnie kobiet i 220 niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. PDPS realizuje zadania statutowe dzięki profesjonalnym, oddanym pracownikom jednostki, w obiektach leżących w miejscowości Ostrowina (Gmina Oleśnica) i Jemielna (Gmina Bierutów).

W Ostrowinie mieszkańcy zamieszkują czterokondygnacyjny budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 5160 m2, zajmując w nim pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe, wraz z zapleczami socjalnymi. W budynku znajdują się również pokoje dzienne, kuchenki podręczne, rozdzielnie posiłków, jadalnie, gabinety lekarskie, w tym stomatologiczny, gabinet zabiegowy, sale rehabilitacyjne, pokój gościnny, a także kuchnia główna wraz z magazynami.

W umieszczonych w parku pałacowym pawilonach parterowych znajdują się pokoje jedno-, i dwuosobowe, oraz właściwe i w wystarczającej liczbie, zaplecza socjalne. Bezpośrednio do budynku mieszkalnego w Ostrowinie przylega zabytkowy pałac, o historii którego poczytać można na stronie głównej PDPS, w zakładce Ostrowina. W pałacu mieszczą się pomieszczenia biurowe oraz pracownie terapeutyczne: tkacka, malowania na szkle, reedukacji, komputerowa, bukieciarstwa, muzyczna, ceramiczna, renowacji mebli, decupage i zabawki miękkiej. Na I piętrze pałacu w południowym skrzydle znajduje sie mieszkanie treningowe (4 sypialnie, salon, kuchnia, jadalnia, łazienka), w którym mieszkańcy ćwiczą podstawowe umiejętności życia codziennego. W usytuowanej na parterze „sali doświadczania świata” zajęcia mają mieszkańcy domu z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W trzech świetlicach na parterze pałacu, o łącznej powierzchni ponad 150m, odbywają się uroczystości, zabawy, projekcje filmowe, spotkania, konferencje i szkolenia, natomiast w razie złej pogody, gimnastyka i zajęcia sportowe.

Obiekt w Jemielnej, to budynek pawilonowy, jednokondygnacyjny, o powierzchni 1406 m2 i połączony z nim dwukondygnacyjny budynek mieszkalny, w którym znajdują się pokoje naszych podopiecznych oraz pomieszczenia biurowe.

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej wyposażony jest w instalację wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania (na olej opałowy w Ostrowinie i gaz grzewczy w Jemielnej), sieć i instalację energetyczną i elektryczną, instalację odgromową, a ponadto własne ujęcia wody i stacje jej uzdatniania, biologiczne oczyszczalnie ścieków oraz na wypadek braku energii elektrycznej, własne agregaty prądotwórcze.   W obiektach działają systemy przywoławczo-alarmowe i przeciwpożarowe. Obiekt w Ostrowinie ma również system nadzoru wizyjnego całego obiektu i najbliższego otoczenia.

Obiekty Domu położone są na terenach parkowo-leśnych, umożliwiających wypoczynek, spacery po okolicy, uprawianie rekreacji i sportu oraz urządzanie zabaw. Nade wszystko gwarantują spokój i świeże powietrze.