XXIII Przegląd Poezji i Prozy

Opublikowano: poniedziałek, 21 listopada 2016 Administrator

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Antoine de Saint – Exupéry

17 listopada 2016 r. nasze podopieczne wzięły udział w XXIII Przeglądzie Poezji i Prozy, którego organizatorem był Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Wymagających Pomocy, na czele z panią prezes Elżbietą Kaznowską.
Przed publicznością zaprezentowało się szesnaście grup artystycznych, a także goście specjalni – młodzi muzycy ze szkoły muzycznej z Oleśnicy.
Nasze mieszkanki na deskach sali widowiskowej MOKiS, wystawiły spektakl pod tytułem „Mały Książę”, przygotowany przez Małgorzatę Gmerek, Patrycję Rzepkę i Kamilę Serafin.
„Mały Książę” to opowieść o nieszczęśliwym, samotnym chłopcu, który postanawia opuścić swoją planetę i ukochaną Różę, w poszukiwaniu przyjaciół. W ciągu swojej międzyplanetarnej podróży spotyka kilka osób, jednak każde z nich jest alegorią jakiejś negatywnej cechy ludzkiej.
Spotyka po kolei:
- króla, który pomimo tego, iż nie miał żadnego poddanego, ciągle rozkazuje,
- pijaka, który pił, ponieważ było mu wstyd, że pije,
- bankiera, który bez przerwy liczył gwiazdy i uważał je za swoją własność,
- latarnika, zapalającego co minutę swoją latarnię,
- geografa, który radzi Małemu Księciu, aby odwiedził planetę Ziemię.
Na koniec nasz bohater spotyka lisa, który zdradza mu cenny sekret, a mianowicie, iż jest odpowiedzialny za wszystko, co się oswoi. Wspomina też, że „dobrze widzi się tylko sercem, a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
W przedstawieniu wzięły udział: Wioletta Matyszkiewicz - Mały Książe, Edyta Wolak - Róża, Katarzyna Thuillier - król, Agnieszka Śpiewak - pijak i geograf, Marta Bojda - bankier, Małgorzata Kadłubkiewicz - latarnik oraz Sylwia Jureczko - Lis.
Spektakl miał na celu poznanie prawdziwego znaczenia słowa „przyjaźń”, a także zrozumienie istoty miłości.