Boule w Szczytnej

Opublikowano: poniedziałek, 15 września 2014 Administrator

Dnia 09 września 2014 roku odbył się II Turniej w Boule zorganizowany przez Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej w ramach Olimpiad Specjalnych, w którym brały udział nasze mieszkanki Pani Wioletta Matyszkiewicz, Pani Katarzyna Thuillier oraz Pani Agnieszka Śpiewak.
Pétanque (IPA [pe.tɑ̃ːk]) (petanka, gra w bule, gra w kule) – tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi.

Popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na świecie (Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal). Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.
Należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 25 klubów.
Rozgrywki odbywa się na bulodromie wymiar 15×4 m. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami; fr. boule – kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).
Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

  • single (fr. Tête-à-tête) – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka – to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach - 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.
Turniejowe rozgrywki toczyły się na murawie stadionu w Szczytnej. Pogoda dopisała więc humory także, chociaż przy rzutach widać było koncentrację zawodników.
Mieszkankom dopingowała ich trenerka Pani Elwira Kulik oraz pozostali widzowie i uczestnicy. Turniej odbywał się w sportowej atmosferze, czystej rywalizacji. Każdy dobry rzut metalową kulą w pobliże świnki lub wybicie kuli przeciwnika nagradzane było gromkimi brawami.
Przerywnikiem w rozgrywkach był smaczny obiad oraz słodka bułka i gorąca kawa, herbata.
Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali dyplomy oraz skromne upominki.