Częstochowa i okolice

Opublikowano: poniedziałek, 01 września 2014 Elżbieta Kaznowska

W dniu 27 sierpnia 2014 roku Panie Agnieszka Śpiewak, Gracjana Andrasz, Wioletta Matyszkiewicz, Małgorzata Kadłubkiewicz, Danuta Mrozińska, Wiesława Oszczygieł  pod opieką Pani Edyty Jankowskiej i Bożeny Zięba przebywały w Częstochowie na Jasnej Górze oraz na zamku w Olsztynie.

Jasna Góra (łac. Mons Clara) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.
Wszyscy uczestniczyli we mszy oraz przyjęli komunię. Było to wielkie przeżycie. Panie przebyły drogę krzyżową oraz były w skarbcu. Następnie wspięły się na zamek w Olsztynie. Piękne ruiny zamku na wzgórzu przyciągały wzrok i chęć zobaczenia ich z bliska.
Mieszkanki powróciły późnym popołudniem zmęczone, ale szczęśliwe.