Storczykowe okna

Opublikowano: poniedziałek, 02 grudnia 2013 Elżbieta Kaznowska

Storczyk (Orchis L.) – rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W zależności od ujęcia systematycznego klasyfikowanych jest do tego rodzaju od 17 do 33 gatunków, przy czym większa liczba podawana jest w starszych klasyfikacjach.

Storczyki to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w naszych domach. Mimo, że storczyki to zachwycające urodą, kwiaty o egzotycznej urodzie, niewiele osób decyduje się na ich uprawę we własnym domu. Jednak nawet osoba początkująca i z niewielką wiedzą na temat uprawy tych kwiatów, może wybrać spośród wielu odmian te, które nadają się do uprawy przez amatora, chociażby na parapecie.

Storczyki należy zawsze podlewać na początku dnia. Dzięki temu w nocy ziemia będzie sucha, co sprzyja rozwojowi orchidei. Odpowiednia częstotliwość podlewania zależna jest od warunków klimatycznych panujących w miejscu, gdzie mieszkamy.

Storczyki sympodialne swój wzrost zawdzięczają pąkom bocznym, wyrastającym w dolnej części pędu. Dzieje się tak przez to, że same pędy zamierają po kilku okresach wegetacji (czasem może być to jeden, dwa lub więcej). Z reguły rozwija się tylko jeden pąk.

Storczyki monopodialne nie tworzą pseudobulw i kłączy. Pęd stale rośnie, dzięki pąkowi szczytowemu, występującemu na samym wierzchołku. Czasami mogą występować po bokach inne pędy, jednak są one małe.

Charakterystyka storczyka:

Liście

Na łodydze tylko jeden osadzony pochwiasto liść, pozostałe skupione u nasady w różyczkę.

Korzeń

Dwie jajowate do kulistych, niepodzielne, podziemne bulwy.

Kwiaty

Zebrane w kształtny, gęsty kłos osadzony na szczycie łodygi. Kwiaty rozmieszczone w kątach błoniastych i zasychających przysadek krótszych od zalążni. Warżka kwiatu skierowana w dół, opatrzona ostrogą. Niektóre gatunki tego rodzaju wykształciły kwiaty o specyficznych kształtach lub zapachach, przywabiających owady.

Na parapetach w naszym domu stoją zachwycając nas swą urodą storczyki. Różnokolorowe kwiaty przyciągają wzrok. Ponadto ich wielkość i kształt nie są do siebie podobne. Jedne swoje piękne kwiaty pokazują nam wcześniej, a drugie nieco później. Miło jest patrzeć na piękno natury i obcować z nią.