Centrum Nauki Kopernik

Opublikowano: poniedziałek, 29 lutego 2016 Marek Gajda

Eksperymentuj z Centrum Nauki Kopernik!

W sobotę 27 lutego mieliśmy okazję zobaczyć i uczestniczyć we Wrocławiu, w Centrum Aleja Bielany, w małych eksperymentach, które są dostępne na co dzień w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Atrakcje, z których skorzystaliśmy, to min.:

„Pitagoras inaczej” - Twierdzenie Pitagorasa to kompletna abstrakcja?

Wystarczy stojak, obracająca się płyta i trochę kolorowego płynu. Trójkąt prostokątny oraz jego boki (przyprostokątne, przeciwprostokątne) przestaną być zagadką!

„Tablica Galtona” - Sprawdź, w jakich kombinacjach i z jakim prawdopodobieństwem ułożą się kulki na dnie obrotowej tablicy. Uwolnij uwięzione kulki, śledź ich drogę przez przeszkody i zobacz, jak będą wpadać do rynienek!

„Szyfry” - Bądź jak badacz lub detektyw i rozwikłaj czekające zadania:

Szyfr Cezara, szyfrowania tabliczką-maską i wiele innych! Odnajdź klucze do szyfrów i zdobądź klucz do nowej, niezwykłej wiedzy!

„Łamigłówki” - zagadki dla dużych i małych! Rozdzielaj elementy, układaj kształty... Baw się dobrze!

„Najszybsza zjeżdżalnia” - Poprowadź niezwykły wyścig - 3 kulki, 3 tory o różnych kształtach i 1 zwycięzca! Która zjeżdżalnia okaże się najszybsza?

„Dziwne walce” - Dlaczego 2 podobne przedmioty poruszają się z inną prędkością? Kształt i ciężar to nie wszystko! Sprawdź, jak rozkład masy wpłynie na wyścig walców i jego wynik!

„Wirujące krzesełko” - Przekonaj się, jak działa pęd. Usiądź, rozkręć koło rowerowe i zobacz, jak od jego pracy zależy ruch obrotowego krzesełka.

„Uwięziona piłka” - Lewitująca piłka to nie złudzenie, iluzja czy magiczna sztuczka, a po prostu sprawka strumienia powietrza! Zobacz, jak to działa!

„Silny jak serce” - Wystaw swoją krzepę na próbę i zmierz się z najsilniejszą pompą w naturze! Przekonaj się, że nie tak prosto być sercem i pompować krew po całym ciele!

„Stanowisko próżniowe” - Zobacz na własne oczy jak działa próżnia – w tej niezwykłej przestrzennej pustce masa przestaje mieć znaczenie!

„Półkule magdeburskie” - Wypompuj powietrze spomiędzy dwóch półkul i przekonaj się jak trudno je rozdzielić. Poznaj doświadczalnie siłę ciśnienia atmosferycznego!

„Kula plazmowa” - niczym czarodziej kieruj nitkami wyładowań w szklanej kuli. Przekonasz się, że nie potrzeba do tego magii, a jedynie mieszanki gazów szlachetnych, oraz źródła napięcia!

„Znikające barwy” - Zobacz, jak znikają i zmieniają się kolory na obrazku zamkniętym w pudełku.

„Ludzkie ciało” - trójwymiarowa układanka - Nasze ciało to system powiązanych ze sobą i idealnie dopasowanych narządów. Ułóż najbardziej niezwykłe puzzle w przyrodzie i zobacz, jak zbudowany jest człowiek.

„Szybkość reakcji” - Uważasz, że masz świetny refleks? Sprawdź szybkość swoich reakcji na światło i dźwięk - wciśnij odpowiedni przycisk w jak najkrótszym czasie!

„Oszukaj swój wzrok” - Jak poradzisz sobie w rzeczywistości ze zniekształconym obrazem?

„Muzyka” - Jak powstają dźwięki? Jak muzykę odbiera fizyk, a jak artysta? Razem próbujemy wniknąć i zrozumieć świat dźwięków, poznajemy rolę mowy i słuchu, a na końcu utworzymy orkiestrę i wspólnie odgrywamy melodię!