I Dolnośląska Majówka Bez Barier

Opublikowano: środa, 20 maja 2015 Administrator

A wszystko przez psychologa PDPS, który ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu i tym sposobem uzyskał prawo do członkowstwa w Stowarzyszeniu Absolwentów WSB. To nader ciekawa organizacja pozarządowa, której jednym z filarów jest Stan (Stanisław) Kośnik.

To właśnie ten człowiek i nasz psycholog - Krzysztof Leszczyński - był motorami zorganizowania I DOLNOŚLĄSKIEJ MAJÓWKI BEZ BARIER, która miała być imprezą dla osób niepełnosprawnych, którym nie jest obcy ruch i radość z aktywności fizycznej. Pierwsza taka majówka miała się odbyć w Ostrowinie, w Domu Pomocy Społecznej w maju 2015r. Dlaczego u nas? Powody były trzy:

1. Jesteśmy najlepsi
2.Konsekwentnie stawiamy na rehabilitację ruchową
3.Nie boimy się trudnych wyzwań

Dużą część organizacji imprezy wzięliśmy na siebie: malowanie kilkuset opon samochodowych. To było bardzo trudne zadanie, wymagało ogromnej siły, ale wyładowaliśmy opony i pomalowaliśmy je, by uczestnikom imprezy, jeżdżącym na rowerach integracyjnych, było bezpieczniej (patrz zdjęcia)

Mieszkańcy wraz z niezawodną, jak zwykle, ekipą konserwatorów przygotowali stanowiska do wydawania i konsumpcji posiłków, a także do przeprowadzania konkurencji sportowych. Konkurencje te, dzieląc uczestników na 3 grupy, prowadzili w ramach zaliczenia przedmiotu, studenci Wyższej Szkoły Bankowej, Wydziału Rekreacji i Turystyki. Mamy nadzieję, że zaliczyli na szóstkę z plusem, bo zarówno prowadzenie konkurencji jak i ich innowacyjność, były bez zarzutu.

Pod naszą sztandarową altaną, przy wjeździe na teren PDPS, przygotowaliśmy miejsce dla gości. Zaprosiliśmy wielu gości i VIPów, ale nie zawiedli nas tylko...: Starosta Powiatu Oleśnickiego p. Wojciech Kociński i Burmistrz Miasta Oleśnicy p. Michał Kołaciński, za co jesteśmy przeogromnie wdzięczni, bo bardzo ważną sprawą dla naszych mieszkańców jest poczucie jak najpełniejszej integracji ze społecznością. Wszyscy nasi podopieczni przeszli i jeszcze tkwią w poczuciu zmarginalizowania, defaworyzacji, a nawet odrzucenia.                            A przecież choroba nie wybiera...


Pogoda dopisała nam na medal. Każdy mógł przejechać się rowerem typu Handbike, które cieszyły się największą popularnością, bowiem były już u nas wiele razy i znamy ten sprzęt bardzo dobrze. Poza wspomnianymi elementami rekreacji były także konkurencje sportowe, w tym mecz piłki nożnej pomiędzy mieszkańcami naszego domu a studentami WSB. Wygraliśmy!!! Majówkę otworzył Starosta Powiatu Oleśnickiego a całość imprezy poprowadził Stanisław Kośnik. Po przeprowadzonych konkurencjach, Pan Mariusz z Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie (bo gościliśmy na majówce także inne domy pomocy społecznej), pokazał nam wspaniały taniec.

Przygrywał nam przez cały czas zespół muzyczny AKORD. Dziękujemy wszystkim za udział, za pomoc i za zaangażowanie.Była to pierwsza majówka bez barier - naszym zdaniem bardzo udana i na pewno będziemy powtarzać te imprezę w kolejnych latach.

Kłaniamy się naszym opiekunom, dzięki którym czuliśmy się bezpiecznie i na pomoc których mogliśmy liczyć w każdym momencie. Zapewne właśnie dzięki temu poczuciu bezpieczeństwa wielu z nas wykonało ćwiczenia, których do tej pory nawet nie próbowało. Dziękujemy także p. pielęgniarkom za gotowość do niesienia pomocy medycznej (na szczęście nie była potrzebna). I na koniec, ale najmocniej dziękujemy terapeutom za pomoc w malowaniu opon i dekoracje majówkowe. Szczególnie ściskamy serdecznie nasz panie z kuchni PDPS, które jak na każda imprezę, tak i tym razem przygotowały fantastyczną konsumpcję.

Wiecie co?... my naprawdę jesteśmy najlepsi!