XX Przegląd Poezji i Prozy Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano: piątek, 22 listopad 2013 Administrator

18 listopada w pięknym  Gminnym Ośrodku Kultury  w Ligocie Polskiej odbył się jubileuszowy  XX PRZEGLĄD POEZJI I PROZY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH . W imprezie wzięło udział 19 placówek  opieki, prezentując  bardzo szeroki wachlarz  utworów  klasyków  polskiej literatury i prozy, a także twórczość własną.

Łącznie na scenie wystąpiło  ponad 100 osób. W tym  roku furorę  zrobiły panie z PDPS  w Jemielnej,  przedstawieniem  PANA TADUSZA .  Były perfekcyjnie przygotowane  i fantastycznie odgrywały swoje role.
Imprezę poprowadził Stanisław Szelc  z kabaretu Elita.
Autorzy dekoracji:  Euzebiusz Stypa  i Marek  Gajda
Poniżej prezentujemy  program szczegółowy i galerię zdjęć z Przeglądu

18 listopada w pięknym  Gminnym Ośrodku Kultury  w Ligocie Polskiej odbył się jubileuszowy  XX PRZEGLĄD POEZJI I PROZY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH . W imprezie wzięło udział 19 placówek  opieki, prezentując  bardzo szeroki wachlarz  utworów  klasyków  polskiej literatury i prozy, a także twórczość własną.

Łącznie na scenie wystąpiło  ponad 100 osób. W tym  roku furorę  zrobiły panie z PDPS  w Jemielnej,  przedstawieniem  PANA TADUSZA .  Były perfekcyjnie przygotowane  i fantastycznie odgrywały swoje role.
Imprezę poprowadził Stanisław Szelc  z kabaretu Elita.
Autorzy dekoracji:  Euzebiusz Stypa  i Marek  Gajda
Poniżej prezentujemy  program szczegółowy i galerię zdjęć z Przeglądu

Program szczegółowy

XX PRZEGLĄD  POEZJI I PROZY

OSTROWINA - 18.11.2013

Miejsce : Gminny Ośrodek Kultury  w Ligocie Polskiej

SCENARIUSZ

Godzina 10.00 - 11.00 - przyjazd zaproszonych gości i uczestników Przeglądu
Godzina 11.00 - Przywitanie wszystkich Gości oraz uczestników Przeglądu
Godzina 11.15 - Oficjalne otwarcie Przeglądu
Godzina 11.25 - Występ Gościa specjalnego  p. Zofia Matuszewska i Małgorzata Zakrzewska – Biczysko z Gminnego Ośrodka Kultury Boguszyce
Godzina 12.45 - Obiad
Godzina 13.00 - Prezentacje placówek  część I 

  1. Powiatowy Dom Pomocy Społecznej z Ostrowiny
  2. Dom Pomocy Społecznej z Fabianowa
  3. Dom Pomocy Społecznej z Rościsławic
  4. Dom Pomocy Społecznej z Krośnic
  5. Dom Pomocy Społecznej z Szarocina
  6. Warsztaty Terapii Zajęciowej Archidiecezji Wrocławskiej „Caritas” z Dobroszyc
  7. Dom Pomocy Społecznej z Ziębic
  8. Miejskie Centrum Usług Socjalnych, Dom Pomocy z ul.Mącznej we Wrocławiu
  9. Dom Pomocy Społecznej z Legnickiego Pola
  10. Grupa  Seniorów Działających przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Oleśnicy

Godzina 14.35 - Podwieczorek (kawa, herbata)
Godzina 14.40 - Prezentacje literackie mieszkańców PDPS w Ostrowinie Artur Fedorow i Łukasz Błaszczyk
Godzina 14.50 - Prezentacje placówek  część II - prowadzący (wg załącznika)

11. Powiatowy Dom Pomocy Społecznej Filia Jemielna
12. Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej
13. Dom Pomocy Społecznej z Oławy
14. Dom Pomocy Społecznej z Nielestna
15. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z Długołęki
16. Dom Pomocy Społecznej w Ścinawce  Dolnej
17. Dom Pomocy Społecznej w Osieku
18. Dom Opieki „Caritas” Archidiecezji Wrocławskiej z Dobroszyc
19. Dom Pomocy Społecznej z Pakówki

Godzina 16.20 - Podsumowanie Przeglądu - Jury
Godzina 16.40 - Kolacja
Godzina 17.00 - Zabawa taneczna  przy muzyce  zespółu AKORD 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

 

1. POWIATOWY DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z OSTROWINY

„CISZA"  na podstawie piosenek Kamila Bednarka, Budki Suflera, Janusza Radka, Marka Grechuty w którym występują:

  1. Euzebiusz Stypa
  2. Andrzej Ciołak
  3. Sylwester Dąbek
  4. Tomasz Trzeciński
  5. Michał Wieszczak
  6. Ryszard Puzio
  7. Mieczysław Piotrowski

2. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z FABIANOWA

program  słowno – muzyczny, na podstawie wierszy Juliana Tuwima, w którym wystąpią:

  1. Marlena Darcz w wierszu – „Kózka”
  2. Krystyna Kryjom w wierszu – „Miłość najważniejsza”
  3. Barbara Karaczewska w wierszu – „Warto, warto żyć” oraz „Wóz Życia”                                  

 

3. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z ROŚCISŁAWIC

przedstawi   „Wieczorek z poezją patriotyczną”

Wystąpią:

  1. Michał Juźwin
  2. Witold Sowa
  3. Barbara Kroze
  4. Kazimierz Lemankiewicz
  5. Dariusz Młyniec

przedstawią poezję:

Ignacy Krasickiego – „Hymn do miłości ojczyzny”

Adama Mickiewicza – „Pan Tadeusz-epilog” – fragmenty

Juliusza Słowackiego- „Hymn” – fragmenty

Wiesławy Szymborskiej – „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” - fragmenty                                     

 

4. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ KROŚNICE

W programie:

Prezentacja zbiorowa – „Jesień i jej synowie” – Teresy Fiutowskiej

Wystąpią:

  1. Janusz Fedyniak
  2. Przemysław Sienkiewicz
  3. Izabela Gajewska
  4. Jolanta Polak 

                                                                                                                                                                   

5. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z SZAROCINA

program słowno – muzycznym w którym wystąpią:

  1. Justyna Hejnowska w wierszu „Na wesoło” Agnieszki Osieckiej
  2. Ewa Głąbicka i Beata Aleksiejuk w piosence – „Zamiast” Edyty Geppert

oraz piosenki – „Panno Pszeniczna” Haliny Frąckowiak

  1. akompaniament muzyczny - Marian Nowak

 

6. WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ „CARITAS” Z  DOBROSZYC

program słowno – muzycznym na podstawie wierszy Wandy Chotomskiej

Wystąpią:

  1. Marta Hanicka w wierszu „Polonez”
  2. Georgina Żak w wierszu „Walc”
  3. Renata Antas w wierszu „Koncert przy świecach”
  4. Marta Hanicka i Renata Antas w wierszu „Rozmowa”
  5. Daniel Wieczorek w wierszu „Nokturn”

 

7. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z ZIĘBIC

programsłowno – muzyczny w którym wystąpią

  1. Mariola Wrócińska w piosence Kasi Kowalskiej – „Coś optymistycznego”
  2. Teresa Bobrowicz  w wierszu Wiesławy Szymborskiej – „Jak się czuję”
  3. Teresa Grodziska w wierszu Kerna Reinera – „Smutki i radości objawów starości”

 

8. MIEJSKIE CENTRUM USŁUG SOCJALNYCH, DOM POMOCY Z ulicy MĄCZNEJ WE WROCŁAWIU

Na podstawie własnej twórczości mieszkanki  Domu - pani  Agnieszki Głowińskiej, z tomików wierszy:

„ Kochałam Pana kilka chwil” oraz „Jadźka z Ciemnogrodu Polskiego”

Wystąpią:

  1. Agnieszka Głowińska
  2. Krystyna Sobolewska
  3. Irena Rucińska
  4. Edward Rochowczyk

 

9. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ LEGNICKIE POLE

Zespół przedstawi wiązankę  słowno – muzyczną pod tytułem  „Barwy miłości” , w której wystąpią:

  1. Bożena Nowak w piosence -  „Pamiętasz była Jesień”
  2. Wioleta Grzybowska w piosence -  „Bez Ciebie Jesień” s
  3. Helena Świątek  w piosence - „Jesienny pan”
  4. Marta Bęben w piosence -  „Koncert na dwa świerszcze”
  5. Izabela Klinke  w piosence - „Jesienny pan”

 

10. GRUPA SENIORÓW DZIAŁAJĄCYCH PRZY MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W OLEŚNICY

przedstawi program słowno – muzyczny  oparty na  wierszu "Polskie  kwiaty" Juliana Tuwima Wystąpią:

  1. Izabella Konieczna
  2. Ewa Majewska
  3. Teresa Opala
  4. Marian Fit
  5. Marianna Król
  6. Wiesława Kołodziejczyk
  7. Wiesława Rogala
  8. Zygmunt Fichtel
  9. Krystyna Pycela
  10. Krystyna Dziki

 

Godzina 14.35 - Podwieczorek (kawa, herbata)

Godzina 14.40 - Prezentacje artystyczne mieszkańców PDPS w Ostrowinie: Artura Fedorow i Łukasza Błaszczyka

Godzina 14.50 - Prezentacje placówek część II - prowadzący (wg załącznika)

 

11. POWIATOWY DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W OSTROWINIE - FILIA W JEMIELNEJ

Mieszkanki  przedstawią  fragment   PANA TADEUSZA   Adama Mickiewicza

Poloneza czas zacząć!

Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza 
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, 
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi 
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi. 
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi, 
Dano hasło, zaczęto taniec on prowadzi. 

wystąpią:

  1. Marta Bojda
  2. Wioletta Matyszkiewicz
  3. Katarzyna Olszewska
  4. Katarzyna Thuillier
  5. Małgorzata Kadłubkiewicz
  6. Danuta Mrozińska
  7. Agnieszka Śpiewak
  8. Edyta Wolak

 

12. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ   W   SZCZYTNEJ

Program poetycki  pod tytułem .„Przemijanie w życiu człowieka – Cztery pory roku”, w którym wystąpią:

  1. Janusz Rusin
  2. Józef Grudziński
  3. Czesław Pasiut

Usłyszymy wiersze:

 - „Życia wiosna” – autor znany jako Feliks

- „Lato naszego życia” – autor występujący pod pseudonimem „Boża Krówka”

- „Miłość jesienią życia” – Piotr Kasjas

- „Taktowne umieranie” – Jan Brzechwa

 

13. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z OŁAWY

„Bo najważniejsza jest miłość”, w którym występują:

  1. Zbigniew Domagała w wierszu „Romans” Bolesława Leśmiana
  2. Janina Wojciechowska w wierszu „Panieneczki” Adama Asnyka
  3. Wita Dzierża w wierszu „ Bławatek” Adama Asnyka
  4. Józefa Zynik w wierszu „Podróżą każda miłość jest” Janusza Kofty
  5. Eugenia Kołt w wierszu „Trzeba marzyć” Janusza Kofty

 

14. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z NIELESTNA

Program poetycko – muzyczny – „Jesienią turystycznie”

Wystąpią:

  1. Tadeusz Kłyś  w wierszu „Jesień idzie” Andrzeja Waligórskiego 
  2. Krystian Horniak w piosenkach:

„We wtorek w schronisku po sezonie” – sł. W. Buchcic, muz. R. pomorski
„Idę dołem a ty górą” – Sł. i muz. Wojciech Warchoł
„Sielanka o domu”  - sł. W. Bellon, muz. W. Juszczyk

 

15. GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ Z DŁUGOŁĘKI

wiązanka poetycko – muzyczna, w której wystąpią:

  1. Jakub Gorączko – zaprezentuje wiersz Ks. Jan Twardowskiego  oraz ZŁOTE MYŚLI naszego Papieża - Jan Pawła  II
  2. Roksana Tarnowska  w wierszu: – „Kochać znaczy powstawać”
  3. Anna Niedział  przedstawi – twórczość własną  oraz wiersz Karola Wojtyły – „Miłość mi wszystko wyjaśniła”

Akompaniuje na gitarze – Marcin Migrella

Akompaniuje na akordeonie – Tomasz Drużga

 

16. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ ŚCINAWKA DOLNA

Program poetycko – muzyczny – „Przy blasku świec”

Wystąpią:

  1. Jakub Poskarczyk
  2. Artur Kaźmierowski
  3. Jarosław Krzymianowski
  4. Mirosław Żebrowski
  5. Grzegorz Wolak

 

17. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z OSIEKA

Przedstawi   program  własnego pomysłu „Polska wersja legendy o Św. Franciszku”, w którym wystąpią:

  1. Aleksandra Kaczmarek
  2. Katarzyna Ledowicka
  3. Magdalena Grzelak
  4. Zbigniew Kot
  5. Jerzy Pastuszka
  6. Ryszard Bacik
  7. Piotr Białka

 

18. DOM OPIEKI „CARITAS” ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ DOBROSZYCE

Program słowno – muzyczny na podstawie wierszy Wandy Chotomskiej

Wystąpią:

  1. Marta Hanicka w wierszu „Polonez”
  2. Georgina Żak w wierszu „Walc”
  3. Renata Antas w wierszu „Koncert przy świecach”
  4. Marta Hanicka i Renata Antas w wierszu „Rozmowa”
  5. Daniel Wieczorek w wierszu „Nokturn”

 

19.  DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Z PAKÓWKI

Godzina 16.20 - Podsumowanie Przeglądu - Jury

Godzina 16.40 - Kolacja

Godzina 17.00 - Zabawa taneczna - zespół AKORD