VI Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano: wtorek, 10 września 2013 Administrator

Na początku września, w drugą niedzielę miesiąca, odbył się na placu Zwycięstwa w Oleśnicy - VI Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Sejm RP rok 2013 ogłosił Rokiem Godności Osób Niepełnosprawnych. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na prawa, które przysługują tej 5,5 milionowej, w naszym kraju, rzeszy osób. Dzień organizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (dyr.Marek Czarnecki z Zespołem, pod przewodnictwem niezastąpionej p.Anny Bolibrzuch).

Na obrzeżach placu rozstawiono stoiska i stanowiska z pracami osób niepełnosprawnych, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniów szkół wspierających, mieszkańców domów pomocy społecznej. Trzeba przyznać, że wiele eksponowanych prac reprezentowało poziom, jakiego nie powstydziłyby się najlepsze galerie rękodzieła. O tym, że prace były naprawdę piękne, świadczył fakt, że bardzo szybko znalazły nabywców, za co kupującym, w imieniu wszystkich jednostek dziękujemy. Jednocześnie informujemy, że kwoty, jakie Państwo wydali, na pewno zostaną w całości wykorzystane na zakup materiałów i przyborów do pracowni, lub na inne zajęcia rozwojowe dla dzieci i osób niepełnosprawnych.

Między stoiskami wystawienniczymi ustawiły się stoły warsztatowe dla dzieci, a także dla dorosłych. Mnóstwo było atrakcji - malowanie twarzy, malowanie na szkle, rysunki, malowanki, tkanie bransoletek, haftowanie, zajęcia ceramiczne, zdobnictwo plastyczne, bańki mydlane, plenerowe gry logiczne, dmuchane zamki i pałace i wiele, wiele innych - nie sposób wymienić wszystkich atrakcji.

Nasz Dom zaprezentował prace wszystkich pracowni i prowadził także warsztaty artystyczne z bogatą ofertą. Natomiast po przeciwnej stronie placu, nasz Dom rozwinął pawilony gastronomiczne. Gamę oferowanych potraw otwierały najlepsze w powiecie, (co najmniej) pierogi ruskie. Znający naszą produkcję klienci wykupili pierogi w mgnieniu oka, Większość dobierała przygotowane, kilogramowe, porcje na wynos. Razem z pierogami znikały rytmicznie: bigos, grochówka, pajda ze smalcem i ogórkiem, hamburgery, kiełbaski, krupnioczki - grillowane bezbłędnie przez naszego mieszkańca, p. Eryka.  Przepyszne ciasta - były przygotowane w tym roku przez PDPS w Jemielnej (najlepsze były wszystkie ciasta, ale język rozpływał się z rozkoszy pod orzechowcem, no mniaaaaaaaaam!!! I BASTA!)

W czasie trwania imprezy prezentowały się na estradzie wszystkie jednostki pracujące z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Popisom wokalnym i tanecznym nie było końca. Zwieńczeniem muzycznych występów był, grający klimaty reggae, zespół Bethel. Wieczór zakończył występ zespołu muzycznego Orfea, z Oleśnicy, który od samego początku, rokrocznie, pojawia się na imprezie z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych.