Dolnośląski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano: piątek, 09 sierpnia 2013 Marzena Szybowska

3 sierpnia 2013r. Odbył się III Dolnośląski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – Integracje przez Sport i Rekreację, pod patronatem Burmistrza Szczytnej.

 

W ramach imprezy odbyły się zawody sportowe, występy artystyczne, kiermasze rękodzieła artystycznego, oraz wystawa fotograficzna „Szczytna wczoraj i dziś”.
Nasz Dom, w rozgrywkach sportowych, reprezentowała 6-osobowa drużyna: Marek Zieliński, Michał Kaca, Krzysztof Sadowski, Sławomir Głąb, Krzysztof Teklak i Bronisław Borys, pod opieką rehabilitantek Marzeny Szybowskiej i Ewy Malinowskiej
Rywalizacja toczyła się w 4 konkurencjach: rzuty do bramki, rzuty do kosza, rzuty woreczkiem do celu, kręcenie hula-hopem. Po zaciętej walce nasza drużyna zajęła II miejsce ex aequo z DPS w Szczytnej.
Marek Zieliński był kiedyś mieszkańcem tego domu, spotkał więc wielu znajomych. Radosnym przywitaniom i uściskom nie było końca.
Mieliśmy też okazję podziwiać pięknie usytuowany na Szczytniku zamek, oraz roztaczającą się ze skałek panoramę miasteczka i okolicznych gór.
Dom Pomocy Społecznej który był organizatorem imprezy mieści się w neogotyckim zamku górującym nad miastem Szczytna, pośród wychłostanych sudeckim wiatrem bujnych świerkowych lasów, górskich dzikich uskoków i cudownie przez naturę rzeźbionych skał. Zamek opasany jest murem obronnym, chroniony fosą i mostem zwodzonym.
Według prastarej legendy tuż koło zamku mieszkał rosły starzec zwany Duchem Gór. Podobno
I dzisiaj czasami przemyka, chowa się w cień, a bywa, że czai się na spóźnionego wieczornego wędrowca, zerka zza wyniosłych i dumnych jodeł, pohukuje i straszy zza limb i omszałych modrzewi. Staje podparty kosturem na najwyższej skale zamkowej i władczym wzrokiem ogarnia swoje rozległe włości.