Pierwsza pomoc

Opublikowano: piątek, 19 lipca 2013 Administrator

Dzisiaj rozpoczął się cykl zajęć z zakresu pierwszej pomocy. Nie uczymy się jak udzielać pierwszej pomocy, od tego są specjaliści, ale jak i kogo powiadamiać o tym, że pomoc jest potrzebna. Pierwsza grupa uczestników już wie, pod jakie numery telefoniczne zadzwonić, jakich informacji udzielić: podać swoje nazwisko i powiedzieć: CO SIĘ STAŁO, GDZIE SIĘ STAŁO, KTO JEST OSOBĄ POTRZEBUJĄCĄ POMOCY.

Mieszkańcy uczyli się także jak odpowiadać na pytania, które może zadawać dyspozytor.

Druga część zajęć to pokaz części pierwszych czynności, jakie wykonuje ratownik/lekarz pogotowia.

Ktoś zapyta: po co to wszystko? Ano po ty, by, kiedy któryś z naszych mieszkańców znajdzie się w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy, wiedział, że nie ma prawa bezpośredniej pomocy udzielić, (bo może zaszkodzić), ale ma obowiązek skutecznego powiadomienia służb pomocowych.

Także po to, by w sytuacjach wypadkowych mieszkaniec nie popadał w stan paniki, która może całkowicie zablokować czynności powiadamiające.

Zajęcia wstępne prowadzi Kierownik Działu Terapeutyczno – Opiekuńczego p. Grzegorz Rosiek. A po wakacjach … szkoleniem naszych mieszkańców zajmie się profesjonalna kadra pielęgniarek PDPS. Wszystkie panie mają ukończony kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej, Wszystkie potrafią skutecznie prowadzić zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy, oraz przywrócenie własnej czynności układu krążenia. Pokaz profesjonalnej resuscytacji na pewno pomoże naszym mieszkańcom w pokonaniu lęku przed działaniem ratowniczym, poprzez powiadomienie służb. Będą wiedzieli jak się zachować, by nie przeszkadzać w akcji ratowniczej.

Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez uprawnione (przeszkolone) osoby zwiększa szanse na przeżycie trzykrotnie. A czy Ty ukończyłeś już kurs pierwszej pomocy?